Ako riešiť globálnu krízu?

Autor: Mario Ulehla | 20.5.2015 o 9:00 | Karma článku: 1,11 | Prečítané:  183x

Predovšetkým si treba uvedomiť, že odkedy sme "zliezli zo stromu" a naštartovali kultúrnu (r)evolúciu, tak (neo)darvinistický boj o prežitie a náhodné mutácie prestali byť relevantnými mechanizmami vývoja ľudstva. 

Celý civilizačný pokrok sa totiž už tisícročia odohráva primárne na úrovni myslenia...

Čo z toho vyplýva pre svet? Takmer všetko... Pretože všetko vedecky najpodstatnejšie je pochopené príliš nedostatočne. Globálna spoločnosť jednoznačne postráda inteligentný filozofický základ - dnešná pseudodemokracia je nefunkčne pozliepaná z eklektickej zmesi rôznych protirečivých ideológií a myšlienkových prúdov (samozrejme aj s "transcendentným" prispením zblúdilého náboženstva). A tak príliš mnoho pluralitných názorov na ľudské bytie (vychádzajúcich z nedostatočných poznatkov našej psychiky a povahy bytia všeobecne) zahmlieva základnú, bytostne čistú inteligenciu - harmonicky zlučujúcu úplnú slobodu so zmysluplnými životnými hodnotami a princípmi fungovania spoločnosti (svet funguje podľa jedinej skutočnej kauzality, existuje iba jedna bytostná pravda). Dôsledkom tejto hlbokej nevedomosti je stav, keď nami ideologicky vytvorený systém nás úplne ovládol, a takmer na všetkých úrovniach ovplyvňuje, predurčuje a riadi naše vlastné životy a samotné myslenie! Pretože žiadne spoločensko-ekonomické zákony v skutočnosti neexistujú, to len vedci nekriticky vyabstrahovali určité pravidelnosti komplexného psychosociálneho mechanizmu - ktorý sme my sami postupne vytvárali a sami ho (a tiež samých seba) v tomto neuvedomelom kauzálnom zacyklení udržiavame... Dá sa z toho vôbec prebudiť?

Jediným liekom je systémovo univerzálne myslenie, ktoré vytvorí z našej mysle zdravý, jednotný celok, plne vedomý si samého seba (až tu začína skutočne slobodná individualita). Táto transpersonálna úroveň myslenia je dosiahnutím najinteligentnejšej zhody individuálnych záujmov alebo potrieb jednotlivca a zvyšku sveta na základe dobrovoľne prijatých univerzálnych pravidiel (komplementárna jednota relativistickej mnohosti a rozmanitosti založená na celosvetovej spolupráci a všeobecnom zdieľaní života). Naše myslenie musí byť "myslením celého ľudstva" - jednoducho povedané, jednotlivec chce len to, čo môže mať každý človek bez akéhokoľvek ubližovania iným alebo žitia na úkor iných, v symbióze s prírodou (vždy si musíme plne uvedomovať, aké dôsledky má naše osobné konanie v globálnom kontexte, ako naša každodenná činnosť vplýva na svet v jeho interaktívnej celistvosti).

Preto autenticky slobodná individualita je vytvorená objektivitou (systémový spôsob myslenia) v subjektivite (celkový obsah mysle, ktorý je vždy jedinečný pre každého jednotlivca). Tento kultúrny proces je intelektuálnym dozrievaním ku kvalitatívne vyššej úrovni ľudskej existencie - pričom komplexnejšou organizovanosťou sa naša individualita nestráca, ale narastá jej inteligencia (keďže sme psychologicky neustále prepojený s vonkajším svetom, tak je potrebné chápať spoločenský systém ako náš vlastný "externý biosoftvér", ktorí si sami tvoríme).

Ako začať? Vo vedomí si vytvoríme "pozorovateľa", ktorý podľa všeľudsky inteligentného vzoru prerobí nás samých (na to musíte mať vytvorenú predstavu, čo to znamená byť zodpovedne slobodný človek - je potrebné vybrať si život založený na celosvetovo zmysluplných a zdieľateľných hodnotách). Jeho zárodok (niečo vo vašej nespoznanej mysli, čo sa vás snaží ovplyvňovať alebo riadiť) - ktorý sa ale nedostatočne vyvinul a nie je plne vedomý, sa nachádza v každom z vás. Voláte ho vôľa, svedomie, intuícia, vnútorný hlas, boh, duch, anjel, pravé, vyššie alebo transcendentálne ja, duša - obsahovo ním môžu byť akékoľvek duchovné alebo svetské rozhodnutia, cesty, ciele, vzorové kvality alebo ideály, učenia, morálka alebo etika, zákony a pravidlá... Je to vlastne časť vašej mnohonásobne rozdelenej mysle, s ktorou sa v danom čase najviac stotožňujete alebo snažíte stotožniť - vaša "autocenzúra" slúžiaca na sebaovládanie, sebakontrolu, sebazdokonaľovanie... Toto všetko v krátkosti znamená, že neexistuje žiadna pevná individualita alebo "esenciálne ja", ale že v podstate môžete byť taký, aký chcete... Nakoniec pochopíte, že "oddelený" pozorovateľ je vaša autentická myseľ autokonštrukčne si uvedomujúca samú seba. Týmto vnútorným zjednotením sa vaša individualita definitívne oslobodí od doterajšieho neriadeného vplyvu alebo nadvlády nevedomia a vy postupne začnete spoznávať aj vonkajší svet v jeho skutočných vzťahoch a súvislostiach (nie podľa kultúrno-ideologických rámcov, do ktorých vás súčasný systém hĺbkovo naprogramoval).

V rámci kapitalizmu nie je možné principiálne vyriešiť akýkoľvek civilizačný problém, pretože tento ideologicky naivne vykonštruovaný systém je samotnou príčinou celosvetovej krízy vo všetkých oblastiach ľudského bytia...

Preto žiadajte od vedy poznanie na úrovni skutočnej povahy sveta a prirodzenosti ľudskej mysle, vypýtajte si od náboženstiev návrat k autentickým prameňom svojich vlastných učení (racionálne bytosti predsa nemôžu ignorovať niekoľkotisícročnú prax progresívnej psychológie sebazdokonaľovania). Prakticky to znamená požadovať nič menšie ako celosvetovú intelektuálnu revolúciu. Iné inteligentné riešenie, žiaľ, neexistuje! A aj na to nám ostáva čoraz menej času a možností (vzhľadom k aktuálnemu stavu komplexných psychosociálno-prírodných procesov).

Budúcnosť ľudstva sa vždy nachádza v našich vlastných (ne)slobodných mysliach...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?