Kresťanská obhajoba Satana

Autor: Mario Ulehla | 20.5.2015 o 1:00 | Karma článku: 5,25 | Prečítané:  154x

Kresťanstvo samo seba jednoznačne považuje za náboženstvo, ktoré rozum a racionalitu nepopiera, práve naopak, uznáva ich ako plnohodnotnú súčasť vlastnej tradície. 

Lenže najznámejší z biblických príbehov, vyhnanie Adama a Evy z raja, logiku úplne postráda. Kto, kedy a kde vlastne zlyhal? 

Problémom je už samotná myšlienka hriešneho pádu, pretože z dokonalej prirodzenosti sa padnúť proste nedá. Pokiaľ mysliaca bytosť dosiahne dostatočnú úroveň (seba)poznania, tak zo samotnej podstaty plne vedomej inteligencie vyplýva jej prirodzený charakter podpory rastu zmysluplného života a zveľaďovania existenčných podmienok pre všetkých bez rozdielu v symbióze s prírodou...

Ďalšou záhadou je, prečo by Boh zakazoval poznanie "dobra a zla", keď to je zrovna to jediné (alebo to najpodstatnejšie), o čo vo všetkých náboženstvách ide, a bez čoho sa v každodennom svete absolútne nezaobídeme (my predsa musíme vedieť, ako fungujú psychické, sociálne a prírodné procesy a za akých podmienok a prečo spôsobujú zlo, deštrukciu, utrpenie). Alebo bolo všetko inak?

Keď Boh stvoril Adama a Evu na svoj obraz, mali to byť bytosti slobodne mysliace. Lenže v dokonalých rajských záhradách neboli prirodzené podmienky na intelektuálne dozrievanie nevinných, ale naivných ľudských bytostí, a milujúci otec nemal to srdce vyhnať svoje neskúsené deti do reálneho sveta, aby sa naučili samostatnosti a zodpovednosti za svoj život. A tak sa tajne dohodol so Satanom. Slobodomyseľná Eva teda nespôsobila hriešny pád ľudstva, ale naopak, svojím nezávislým činom túžby po poznaní zapálila prvú intelektuálnu revolúciu v dejinách.

Ešte snáď treba pripomenúť, že tieto biblické príbehy nemôžete brať ako skutočné udalosti (vrátane zosobneného zla v postave Satana). Je to skôr metafora na dodnes nedoriešenú morálno-hodnotovú otázku protirečivosti medzi slobodou jednotlivca a fungovaním spoločnosti ako celku, medzi individualistickým a univerzalistickým bytím. A preto žiadnu rozumnú bytosť určite neprekvapí, že na definitívne vyriešenie tohto problému budeme musieť zjesť zo stromu Poznania ešte zopár šťavnatých jabĺk (pretože len bdelá zjednotená myseľ dokáže vnímať a pochopiť úroveň bytia, ktorú vám svojím učením predstavil už samotný Ježiš).

Tak dobrú chuť, osviežte svoje telo a prebuďte ducha...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami (Komentár Máriusa Kopcsaya)

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

EKONOMIKA

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Sulík sa stretol s ministrom financií.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?