Kresťanská obhajoba Satana

Autor: Mario Ulehla | 20.5.2015 o 1:00 | Karma článku: 5,25 | Prečítané:  157x

Kresťanstvo samo seba jednoznačne považuje za náboženstvo, ktoré rozum a racionalitu nepopiera, práve naopak, uznáva ich ako plnohodnotnú súčasť vlastnej tradície. 

Lenže najznámejší z biblických príbehov, vyhnanie Adama a Evy z raja, logiku úplne postráda. Kto, kedy a kde vlastne zlyhal? 

Problémom je už samotná myšlienka hriešneho pádu, pretože z dokonalej prirodzenosti sa padnúť proste nedá. Pokiaľ mysliaca bytosť dosiahne dostatočnú úroveň (seba)poznania, tak zo samotnej podstaty plne vedomej inteligencie vyplýva jej prirodzený charakter podpory rastu zmysluplného života a zveľaďovania existenčných podmienok pre všetkých bez rozdielu v symbióze s prírodou...

Ďalšou záhadou je, prečo by Boh zakazoval poznanie "dobra a zla", keď to je zrovna to jediné (alebo to najpodstatnejšie), o čo vo všetkých náboženstvách ide, a bez čoho sa v každodennom svete absolútne nezaobídeme (my predsa musíme vedieť, ako fungujú psychické, sociálne a prírodné procesy a za akých podmienok a prečo spôsobujú zlo, deštrukciu, utrpenie). Alebo bolo všetko inak?

Keď Boh stvoril Adama a Evu na svoj obraz, mali to byť bytosti slobodne mysliace. Lenže v dokonalých rajských záhradách neboli prirodzené podmienky na intelektuálne dozrievanie nevinných, ale naivných ľudských bytostí, a milujúci otec nemal to srdce vyhnať svoje neskúsené deti do reálneho sveta, aby sa naučili samostatnosti a zodpovednosti za svoj život. A tak sa tajne dohodol so Satanom. Slobodomyseľná Eva teda nespôsobila hriešny pád ľudstva, ale naopak, svojím nezávislým činom túžby po poznaní zapálila prvú intelektuálnu revolúciu v dejinách.

Ešte snáď treba pripomenúť, že tieto biblické príbehy nemôžete brať ako skutočné udalosti (vrátane zosobneného zla v postave Satana). Je to skôr metafora na dodnes nedoriešenú morálno-hodnotovú otázku protirečivosti medzi slobodou jednotlivca a fungovaním spoločnosti ako celku, medzi individualistickým a univerzalistickým bytím. A preto žiadnu rozumnú bytosť určite neprekvapí, že na definitívne vyriešenie tohto problému budeme musieť zjesť zo stromu Poznania ešte zopár šťavnatých jabĺk (pretože len bdelá zjednotená myseľ dokáže vnímať a pochopiť úroveň bytia, ktorú vám svojím učením predstavil už samotný Ježiš).

Tak dobrú chuť, osviežte svoje telo a prebuďte ducha...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?